Справедливите данъци за свръхбогатите са ключът към предотвратяването на политически, морален и икономически провал

Tax the super-rich

Във времена на безпрецедентна поликриза и екзистенциални заплахи за демокрацията Европа трябва да се справи с общественото разочарование от икономическото и социалното неравенство чрез смели данъчни реформи, призовават социалистите и демократите в Европейския парламент. Координираните данъци върху богатството и минималният ефективен данък върху капиталовите печалби могат да проправят пътя към по-голяма данъчна справедливост.

Йонас Фернандес, говорител на С&Д по икономическите и паричните въпроси, заяви:

"Ситуацията е шокираща. В 22 държави-членки на ЕС най-богатият 1 % притежава 32 % от общото нетно богатство, докато най-бедната половина от всички домакинства притежава едва около 4,5 %. През 2024 г. се наблюдава зашеметяващо увеличение на богатството на милиардерите с 2 трилиона долара, като почти всяка седмица се появява нов милиардер. Тези милиардери често използват властта и ресурсите си не за да внесат своя справедлив дял в обществата, където генерират богатството си, а за да прехвърлят данъчната тежест върху работниците и средната класа.

"Тази несправедлива ситуация трябва да бъде преодоляна незабавно, за да се гарантират равните възможности и да се възстанови доверието в институциите. Имаме подкрепата на мнозинството от европейците, за да предприемем действия сега. Над 70 % смятат, че ЕС трябва да направи повече за справяне с неравенството в доходите. Европа може и трябва да отговори на това искане със смели данъчни реформи, които да осигурят достатъчно публични приходи и по-справедливо преразпределение на богатството.

"Облагането на свръхбогатите е и въпрос на климатична справедливост: петдесетте най-богати милиардери в света средно генерират повече въглеродни емисии чрез своите инвестиции и активи за малко повече от час и половина, отколкото средният човек за целия си живот.

"Ако позволим да се запази изключителната концентрация на богатство на върха, това ще бъде политически, морален и икономически провал. Ние сме длъжни да действаме, за да запазим не само социалната справедливост, но и самата демокрация и независимостта на нейните институции."

Бруно Гонсалвеш, говорител на С&Д по въпросите на данъчното облагане, добави:

"В условията на крайно неравенство в богатството и нарастващи рискове за демокрацията нашите данъчни системи трябва да станат по-справедливи, като се намали неравенството и се гарантира, че правилата се прилагат за всички.

"С&Д напълно подкрепят навременната дискусия, инициирана от бразилското председателство на Г-20, относно въвеждането на ефективен данък върху богатството на световните милиардери, който би могъл да генерира до 250 милиарда долара годишно. Въпреки това, тъй като новата администрация на САЩ се отклонява от многостранността, като вече се отрече от глобалното споразумение от 2022 г. за минималния данък за многонационалните дружества, ЕС не може да стои на едно място. Трябва да поемем инициативата и да търсим координирани решения между държавите членки за облагане на екстремните богатства.

"В ЕС има да се направи много и в областта на данъчното облагане на капиталовите доходи. През последното десетилетие усилията правилно бяха насочени към хармонизация и прозрачност за борба с данъчните измами и избягването на данъци при корпоративните данъци. Въпреки това, въпреки че капиталът е силно мобилен, данъчните ставки върху капиталовите печалби варират значително в ЕС, като някои държави-членки налагат ставка от 0%. Междувременно доходите на работниците остават основният източник на публични приходи в ЕС, като съставляват 51,4 % от БВП, докато данъците върху капитала допринасят само с 8,5 %.

"Ето защо ние призоваваме за минимално ефективно данъчно облагане на капиталовите печалби, наред със строги мерки срещу избягването на данъци. Европейската комисия трябва да предприеме бързи действия в тази насока, за да гарантира справедливостта като част от обявените усилия за по-нататъшна интеграция на капиталовите пазари. Трябва да възстановим баланса на данъчната структура, като облекчим тежестта върху работниците и средната класа, като същевременно гарантираме, че мултинационалните компании и свръхбогатите плащат своя справедлив дял."

Бележка за редакторите:

На 4 февруари С&Д си сътрудничиха с Фондацията за европейски прогресивни изследвания (ФЕПС) и Фондация "Калеви Сорса", за да проведат семинар, на който бе подчертана спешната необходимост от въвеждане на данъци върху богатството и минимално облагане на капиталовите доходи. Събитието, озаглавено "Данъчно облагане на капитала и имуществото в ЕС - пътища напред по пътя на справедливостта", беше посветено на въпрос, който предизвиква все по-голяма загриженост както в политически, така и в икономически план. Участваха нашите членове Аурор Лалук, Матиас Еке, Жонес Фернандес и Бруно Гонсалвеш. https://www.youtube.com/watch?v=lDZLN375SkE&list=PLotl1M2de_IJZ0XBBscxZEVtSYvXlRnGc

Неотдавнашно изследване на Oxfam за рязкото нарастване на богатството на милиардерите в ЕС подчертава необходимостта от ребалансиране на данъчната структура, за да се облекчи тежестта върху работниците и средната класа и да се гарантира, че свръхбогатите плащат своя справедлив дял. https://www.oxfam.org/en/research/takers-not-makers-unjust-poverty-and-unearned-wealth-colonialism

Освен това ново проучване на FEPS показва нарастващите рискове от ерозия на данъчната основа и избягване на данъчното облагане на капиталовите доходи от страна на най-богатите в ЕС, като подчертава продължаващата вредна данъчна конкуренция, която допълнително задълбочава неравенството. https://feps-europe.eu/publication/reforming-capital-income-taxation-in-the-eu/

Εμπλεκόμενοι ευρωβουλευτές
Συντονιστής, Μέλος
Ισπανία
Συντονιστής, Μέλος
Πορτογαλία
Επικοινωνία Τύπου S&D